Topuk Çatlakları İçin Ne Yapılmalı?

Topuk çatlağı, kişilerin yaşamını etkileyen bir hastalıktır. Ayakların yeterli düzeyde bakılmaması sebebiyle ayaklarda çatlaklar oluşur. Topuk çatlakları, kış aylarında pek hissedilmese de yaz aylarında rahatsız edici bir görüntüye sebep olur. Ayakkabının içerisinde hava almayan ve cilt bakımı yapılmayan topuklarda çatlaklar oluşabilir. Topuk çatlakları neden oluşur, nasıl iyileştirilir ve tedavi edilmezse ne gibi sorunlar oluşur, sorularına yazımızın devamında detaylı yanıtlar vereceğiz.

Topuk Çatlağı Neden Oluşur?

Cilt sağlığı için düzenli olarak bakım yapılması gerekir. Topuk çatlakları da kuru cilde sahip kişilerde daha fazla görülmektedir. Topuklarda oluşan çatlaklar, yağ eksikliğinden şişkin ve kuru nasır tabakaları nedeniyle oluşur. Cilt elastikiyeti ve nemini kaybeden tabanlarda çatlaklar oluşur.

Kış aylarında ayakkabı içinde hava almayan ayaklarda çeşitli rahatsızlıklar oluşur. Kuruyan veya çok fazla terleyen ayaklarda çatlak, mantar ve koku gibi rahatsızlıklar meydana gelir.

Yetersiz beslenme sebebiyle ayaklarda çatlaklar oluşabilir. Yeterli seviyede çinko, vitamin ve mineral alınmadığında topuklarda hastalıklar oluşabilir.

Topuk çatlağının bir diğer sebebi de yanlış ayakkabı seçimidir. Topuk kısmı desteksiz olan ayakkabı, terlik ve sandaletlerde topuktaki yağlar yan taraflara yayılır ve topuk çatlaklarına neden olur.

Topuk Çatlakları Nasıl İyileştirilir?

Topuk çatlaklarının oluşmasını engellemek ve oluşan çatlakları iyileştirmek için doğal yöntemleri kullanabilirsiniz. Kuru ve yağsız ciltlerde topuk çatlakları oluştuğu için nemlendirici kullanabilirsiniz. Düzenli cilt bakımı yapılarak tabanda oluşan nasırlaşmış tabakanın basıncı alınır. Cilt bakımında kullanılacak nemlendiriciler su bazlı ve az üre içeren kremler olmalıdır.

Topuk çatlakları tedavisinde beslenmenize vitamin, mineral ve çinko alımına özen gösterin. Yeterli düzeyde beslenmediğinizde cildiniz kurur ve çatlaklar oluşur.

Sürekli ayakta durmanız gerekiyorsa nefes alan ve tabanlık desteği olan ayakkabı çeşitlerini tercih etmelisiniz. Hava alan ayakkabılar ve tabanlıklar, ayağın nefes almasını ve kurumasını engeller. Handarte tabanlık modellerini tercih ederek ayaklarınızda çatlakların oluşmasını engelleyebilirsiniz.

Ayak tabanınızda derin çatlaklar ve nasırlaşmış tabaka varsa uzman hekim kontrolünde tedavi olmalısınız. Tedaviye başladığınızda bu nasırlı tabaka alınır ve düzenli bakımla birlikte tedaviye devam edilir. 

Topuk Çatlağı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Topuk çatlağı, günlük yaşamı olumsuz etkiler ve rahatsız eder. Topuk çatlağı tedavi edilmezse bu bölgede bulunan çatlaklar, enfeksiyona sebep olabilir. Mikroorganizmalar, tabanda bulunan damarlardan vücudun içine ulaşır ve çeşitli hastalıkların oluşmasına neden olur. Bununla birlikte tabanda bulunan açık sinir uçları, ayak yere bastığında daha çok acı hissedilmesine neden olur.

Kuru ve yağsız bir cilde sahipseniz, topuklarınızı su bazlı ve az üre içeren nemlendiriciler ile nemlendirmelisiniz. Ayak tabanının nefes alması ve nemli kalması için doğru ayakkabı ve ayakkabı tabanlığı seçmelisiniz.

Ayak yapımıza uygun ayakkabı tabanlığı seçerek topuk çatlağı oluşumunu engelleyebilirsiniz. Handarte üzerinden ayak yapınıza uygun ayak tabanlığı modellerini inceleyebilir ve kampanyalardan faydalanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Ayak Tabani Ağrisi Nedir? Nasil Tedavi Edilir?


Yorum yap

Yorumların yayınlanmadan önce onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.


Topuk Dikeni ve Düz Tabanlar için Koku Önleyen Deri Tabanlık | Handarte®
Topuk Dikeni ve Düz Tabanlar için Koku Önleyen Deri Tabanlık | Handarte® - handartetabanlik.com
Topuk Dikeni ve Düz Tabanlar için Koku Önleyen Deri Tabanlık | Handarte® - handartetabanlik.com
Topuk Dikeni ve Düz Tabanlar için Koku Önleyen Deri Tabanlık | Handarte® - handartetabanlik.com
Topuk Dikeni ve Düz Tabanlar için Koku Önleyen Deri Tabanlık | Handarte® - handartetabanlik.com
Topuk Dikeni ve Düz Tabanlar için Koku Önleyen Deri Tabanlık | Handarte®

Topuk Dikeni ve Düz Tabanlar için Koku Önleyen Deri Tabanlık | Handarte®

Paket Seçenekleri: 1 Paket
Topuk Dikeni ve Düz Tabanlar için Koku Önleyen Deri Tabanlık | Handarte® Topuk Dikeni ve Düz Tabanlar için İki Paket Fırsatı | Handarte®
Normal Fiyat319.00TL
/
Vergi dahil.

*Sipariş Hediyeleri: Siparişinizle birlikte Bambu Handarte Çorap ve Deri Anahtarlık hediye olarak gelecektir.

*Handarte Ortotik Tabanlık: Topuk Dikeni, Düz Taban ve İçe Basma Sorunlarında Destek*

- Handarte Ortotik Tabanlık, Topuk Dikeni, Düz Taban ve İçe basma gibi yaygın ayak sağlığı sorunlarını hafifletmek için özel olarak tasarlanmıştır. Ürünümüz, topuk bölgesinde bulunan lateks desteği ile topuk dikeni sebebiyle yaşanan ağrıları azaltır. Ayrıca, sert ark destekli alt taban yapısı, düz taban ve içe basma sorunlarını önleyerek ayakta eşit bir şekilde baskıyı dağıtarak rahat bir yürüyüş deneyimi sunar.

*Doğal ve Sağlıklı Malzeme*

- Handarte Ortotik Tabanlık, %100 deri ve bitkisel tabaklama yöntemiyle üretilmiştir. Ayaklarınızın doğal malzeme ile temas etmesini sağlar. Üst yüzeyindeki %100 bitkisel tabaklanmış keçi derisi, ayakta oluşabilecek kötü kokuları önler ve ayak sağlığını korur.

*Test Edilmiş ve Onaylanmış Güvenilirlik*

- Handarte Ortotik Tabanlıkları, gerekli testlerden geçmiş ve onay almıştır. Ürünümüzün kalitesi ve güvenilirliği hakkında daha fazla bilgi için web sitemizdeki test raporlarını inceleyebilirsiniz.

*Kullanım Tavsiyeleri ve Ürün Ömrü*

- Ürün ömrü, ayaktaki terleme miktarına göre değişebilir. Terleme az ise 9-12 ay, normal ise 6-8 ay, fazla ise daha kısa sürebilir. Teri emmeden kaynaklı renkte koyulaşma görülebilir. Ayakkabınızın var olan tabanlığını çıkararak Handarte Lateks Tabanlıklarını kullanmanızı tavsiye ederiz. 

*Yerli Üretim ve Güvenilirlik*

- Handarte Ortotik Tabanlıkları, %100 deriden ve bitkisel tabaklama yöntemiyle üretilmiştir. Tamamen yerli üretim olup Denizli'deki fabrikamızda üretilmektedir. Üst yüzeyindeki %100 bitkisel tabaklanmış keçi derisi, ayakta kokuya sebep olan bakterilerin çoğalmasını önleyerek koku problemini kesin bir şekilde ortadan kaldırır. 

*Test Edilmiş ve Onaylanmış*

- Ürünümüz, gerekli testlerden geçmiş ve onay almıştır. Web sitemizde test raporlarını inceleyebilirsiniz. Ayaklarınızın doğal malzeme ile temas etmesi, koku problemi dışında ekstra bir avantaj sağlar. 

*Terleme Durumunda Dikkat Edilmesi Gerekenler*

-  Normal bir terlemeniz varsa doğal özütler renk vermez fakat "aşırı terleme durumunda" ilk iki giyimde koyu renkli çoraplar tercih edilmesi önerilir. Ürünümüz, alt yüzeyinde bulunan yastıklı katman sayesinde teri emerken ortopedik konfor sağlar. 

Customer Reviews

Based on 50 reviews
88%
(44)
6%
(3)
6%
(3)
0%
(0)
0%
(0)
T
Tuğrul Devirmiş

Topuk Dikeni ve Düz Tabanlar için İki Paket Fırsatı | Handarte®

H
HASAN Çengelci
Ürün kaliteli

Ürün güzeldi ama bir numara büyük geldi ayakkabı 43 numara olmasına rağmen ne yapmam gerekiyor.

Z
Zeliha bayır
Tabanlik

Ben topuk dikeni icin tabanlik aldim hatta bu 2.siparis verisim. Ilk aldigim 2 ay sonra tabanlik ayrildi . Ama koku yapmadi rahat .

Y
Yılmaz Yıldız

İyi sayılır

G
Gökhan Oruçoğlu
çok başarılı

kullanmaya başladıktan hemen sonra olumlu etkisini hissettim.
taban ağrılarım büyük oranda geçti