Sıkça Sorulan Sorular

S: Koku problemi için neden ürününüzü kullanmalıyım? 

C: Ayak kokusu probleminin asıl kaynağı Escherchia Koli ve Staphylococcus Aureus adıyla anılan iki bakteridir. Bu bakteriler ayakkabı içerisinde, ayakkabı giyilmeye başladığı andan itibaren özellikle sentetik malzemelerde hızla üremeye başlarlar ve ayak terlemesiyle birlikte sayıları 6 saat gibi kısa bir sürede 7 milyara kadar ulaşabilir. Bu bakteri üremesi deri ayakkabılarda 6 saat sonunda  4-5 milyon civarında kalmaktadır. Günümüzde deri ayakkabıların ayağınızla temas eden bölümlerindeki deriler genellikle kromlu tabaklama ile üretildiği için ve gözenekleri  boya ve parlatıcılarla tamamen tıkandığı için görevlerini tam anlamıyla yapamazlar ve bakteri üremesi devam eder. Ancak Handarte tabanlıklar geçmişi insanlık tarihinin ilk zamanlarına dayanan ‘’Bitkisel Tabaklama’’ yöntemiyle üretildiği için yukarıda belirtilen bakteri sayıları diğerlerinde milyar ve milyonken Handarte tabanlıklarda ‘’10’’ rakamından bile az görülmektedir.

Sonuç olarak ayak kokusundan sorumlu bu iki bakterinin ortadan kalkmasıyla ayak kokusu probleminiz de ortadan kalkmaktadır.

S:  Ürün gerçek deri mi?  

C: Ürünlerimize sadece deri demek pek hoşumuza gitmiyor aslında. Çünkü günümüzde üretilen deriler üretim yöntemleri yönünden doğallıktan biraz uzaklar. Keçi derisi ve Kestane ağacı kabuğu tanenleriyle üretilen ürünümüz  %100 bitkisel tabaklanmış deri olarak adlandırılabilir.  Ürünlerimiz yakın geçmişimizde ‘’Sahtiyen’’ diye anılan ve kestane ağacı kabuğu ile tabaklanmış keçi derisinin en doğal halidir ve aslında üretim şekli olarak insanlığın ilk yıllarına kadar dayanmaktadır. 

Handarte ekibi olarak sahtiyeni tekrar hayata geçirerek ayak sağlığımız için bir şeyler yapabileceğimizi fark ettik ve Comfort ürünümüzü kullanımınıza sunduk. Böylece ayak sağlığınız ile ilgili büyük bir adım atarken ayak kokusu problemini de ortadan kaldırmış olduk.

 S: Ayak Kokusunu Gerçekten Önlüyor mu? 

C: Evet  %100 önlediğini içtenlikle söyleyebiliriz. Aslında çok basit bir mantığı var. Bitkisel tabaklanmış doğal keçi derimiz  açık gözenekleri ile ayaklarınız terlediğinde ayak terinizi emerek bir alt katman olan latekse iletir. Lateks de kauçuk ağacından  elde edilen doğal bir malzemedir ve delikli nefes alan yapısıyla teri bir alt tabakaya göndermede yardımcı olur.

Ürünümüz yapısı gereği, Ayak kokusunun sebebi iki önemli bakteri olan E.Coli ve S. Aureus bakterilerinin oluşmasına dahi izin vermemektedir.  Kestane ağacı tanenleri ile ürettiğimiz keçi derimizde kesinlikle boya ve krom kullanmıyoruz ve aktif karbon lateks katman ile  birlikte bakteriler hiç üreyemediği için ayak kokusu da tamamen önlenmiş oluyor.

Ayrıca ürünlerimizin laboratuvar  testleri gerçekleşmiş olup ayak kokusunu önlediği bilimsel olarak  kanıtlanmıştır.

S: Ürünleri Ayakkabı içerisinde nasıl kullanmalıyız? 

C: Comfort modelimizi normal şartlarda var olan tabanlığın üzerine yerleştirebilirsiniz. Eğer Handarte tabanlığı koyduğunuzda ayakkabınız sizi rahatsız edecek şekilde daralacak ise var olan tabanlığı çıkartıp ürünümüzü yerleştirmelisiniz.

Spor ayakkabılarda ve sneakerslarda mevcut tabanlığı çıkarmanızı tavsiye etmiyoruz çünkü bu tür ayakkabılarda topuk kısmı kalın, burun kısmı daha ince, ayakkabının yapısına uygun tabanlıklar tasarlanmıştır. Bu tabanlıkları çıkarıp ürünümüzü koyduğunuzda topu kısmı alçak kalabilir. Bizi takip edin. Yeni çıkacak ‘’ Sport’’ ürünümüzü mevcut tabanlığı çıkararak da kullanabileceksiniz.

S: Ürünü yıkamalı mıyız? 

C: Ürünümüz kesinlikle yıkanmamalıdır. Ayakkabınızı yıkamadan önce ürünümüzü çıkarmanızı tavsiye ederiz. Ürünü yıkamanız halinde bir daha kullanmanız mümkün olmayacaktır. Aşırı terleyen ayaklara sahip olan kullanıcılarımıza tavsiyemiz aynı ayakkabıyı iki gün üst üste giymemeleridir. Ayakkabı tabanlığımız ayakkabının içindeyken bir gün boyunca ayakkabılıkta kurumaya bırakılmalıdır. İkinci gün sonunda kuruyup hafifçe sertleşen ürünümüz ayakkabınızı giydiğinizden itibaren 10 dakika içinde tekrar yumuşayacaktır.

S: Ürününüzün Diğer  tabanlıklardan farkı nedir?

C: Ürünümüzün iki temel malzemesi var. Birincisi Bitkisel tanenlerle tabaklanmış keçi derisi diğeri ise aktif karbon içeren delikli lateks katmandır. Derimiz yaklaşık 30 gün süren bir tabaklama yöntemiyle üretilir ve üretim sürecinde kestane ağacı kabuğu, bitkisel yağlar gibi tamamen doğal malzemeler kullanılır. Aktif karbon içeren lateks ise kauçuk ağacından elde edilmektedir. Bu iki doğal malzemenin bir araya gelmesiyle ayak kokusunu önleyen, sağlıklı bir ürün ortaya çıkmaktadır.

S: Ürünün ömrü ne kadar sürüyor? 

C: Ürünümüzün ömrü kullanım sıklığına göre ve ayaktaki terleme miktarınıza göre değişecektir ve genelde her gün giyimle 2-3 ay arasındadır. Handarte ekibi olarak bizler her gün aynı ayakkabıyı giymenizi önermiyoruz ancak başka şansınız yoksa sorun değil. Ter emme özelliğinden ötürü tabanlığın renginde koyulaşma görülecektir. Endişelenmeyin, bu normaldir ve tabanlık görevini yapmaya devam edecektir ancak ürün her gün teri emer kurur ve iki üç ay gibi bir süre sonunda artık ayak terinizi ememez hale gelecektir. Ayakkabınızda tekrar kötü koku oluşumu başladığında ürünü yenileme vakti gelmiş olduğunu anlayacaksınız.

S: Spor Ayakkabım için hangi ürününüzü satın almalıyım? 

C: Spor Ayakkabılarınız için Nubuk modelimizi tavsiye ederiz. Ayakkabı içerisindeki pedi çıkarmadan Nubuk modelimizi kullanabilirsiniz.

Ayak kokusu probleminin ana nedeni ayak terlemesi ve bununla birlikte kaçınılmaz bakteri üremesidir. Ağır bir sporun ardından bile bu sorunla karşılaşmayacağınızı garanti ediyoruz.

Nubuk deri, derideki kılların bağlı olduğu epidermis tabakasının  en üst katmanındaki parlak yüzeyi zımparalamak yöntemiyle üretilir. Böylece kadife gibi bir cilt elde edilir. Bu yüzey daha pürüzlü ve gözenekler daha açık olduğu için teri çok daha hızlı emer ve daha az kaygan bir yapıdadır. Bu yüzden spor yaparken Nubuk ürünümüzü kullanmanız daha uygun olacaktır. Spor sonunda eve gelip ayakkabınızı çıkardığınızda kokmayan ayaklar sizi çok mutlu edecektir.

S: Botlar için hangi ürününüzü satın almalıyım? 

C: Botlar ve geniş kalıplı ayakkabılarınız için Comfort modelimizi satın almanızı tavsiye ederiz. Comfort modelimizi direkt ayakkabınızın içerisinde bulunan tabanlığın üzerine yerleştirerek kullanmaya başlayabilirsiniz. 

Kışın botlarınızla soğuk bir sabah işe gittiniz ve işyerinde biraz ısındınız.  Belirli bir süre sonunda ise oda sıcaklığında ayaklarınız artık yanmaya başlayacak  ve ayak terlemesi sizi rahatsız etmeye başlayacaktır. Terlemenin etkisiyle ayak kokusu da kaçınılmaz olur. Handarte Comfort tabanlıkla bitkisel tabaklanmış deri teri emecek ve bakteri oluşumunu engelleyeceğinden ayak kokusunu önlemiş olacaksınız. Bu arada akşam işten çıktığınızda kuru ayaklarınızın soğukta eskisi kadar üşümediğini de farkedeceksiniz.

S: Ürününüzün sıcak tutma özelliği var mıdır? 

C: Ürünümüzün sıcak tutma özelliği yoktur. Ancak Handarte tabanlık derisi ayak terini emdiği için ayağınızın kuru kalmasını sağlar ve tekrar soğuk bir ortama çıktığınızda ayağınızın üşümesini geciktirecektir. Ürünümüz ayak kokusunu önler , teri emer , sentetik malzemelerde gün içerisinde oluşan bakteri oluşumunu engeller. Ayak kokusu probleminiz olmasa bile kullanmanızı tavsiye ederiz. Teri emmesi ve bakteri oluşumunu önlemesi ayak sağlığınız için oldukça faydalıdır. 

Bizi takip edin kışlık, koyun post bitkisel tabaklanmış derimizle hem ayak terinizi emen ve aynı zamanda ayağınızı sıcak tutacak ‘’HOT’’ ürünümüzle kışın zor şartlarında  yanınızda olacağız.

 

 "Neden Bitkisel Tabaklanmış Deri Tabanlık?"

  - Deri yüzyıllardır insanoğlunun hayatında hem sağlık açısından hem de moda alanında büyük bir öneme sahiptir. Bitkisel tabaklama yöntemi ise  insanlığın var oluşundan bu yana uygulanan bir deri işleme yöntemidir. Deri yıkama ve kıl giderme işlemlerinden sonra kestane ağacı kabuğundan elde edilmiş tanenlerle beş gün boyunca büyük deri dolaplarında döndürülerek mekanik etkiye maruz bırakılır. Kestane ağacı kabukları derinin protein yapısına bu mekanik etkiyle bağlanır. Ve derinin bozulması önlenmiş olunur. Bundan sonra derinin hangi alanda kullanılacağı belirlenmeli ona göre yağlama işlemleri yapılmalı ve deriye gerekli esneklik kazandırılmalıdır. Bitkisel tabaklanmış derinin bir alternatifi ise krom metaliyle  tabaklanmış deridir. Krom tabaklaması ayak kokusu ve ayak sağılığını etkileyen iki önemli bakteri oluşumunu önlemekte yetersiz kalmaktadır. 6 saatlik ayakkabı giyiminde kromlu deride 4-5 milyon adet  bakteri oluşumu gözlenirken bitkisel tabaklanmış deride sadece 10 rakamının altında bakteri oluşumu gözlenmiştir. Bu sayıdaki bakteriler ayak kokusu ve ayak mantarı oluşumu için yeterli değildir.

 

S: Ürün ayak kaşıntısını önler mi?

C: Ayak kaşıntısı ayağın nemli bir ortamda bulunmasından kaynaklı mantar oluşumundan kaynaklanmaktadır. Ayağın kuru tutulması sayesinde ayak mantarı oluşma ihtimali azalmış olacak ve ayak mantarının bir etkisi olan ayak kaşıntısı rahatsızlığı hissedilmeyecektir.

 

S: Ayak Kokusunu Nasıl Önlüyoruz?

C: Sürdürülebilir kestane ağacı kabuklarıyla ürettiğimiz keçi derisi kokuya sebep olan bakteri oluşumunu önlediği ve teri emdiği için ayak kokusunu tamamıyla önlemektedir. Aktif karbon lateks katman derinin nefes almasına katkı sağladığı için ayak kokusunu önlemede ayrıca etkilidir.

 

 

S : Ayakkabımın içinde zaten bir tabanlık var neden handarte tabanlığı kullanmalıyım?

C: Günümüzde üretilen çoğu ayakkabıda maalesef sentetik malzemeler ve en iyi ihtimalle kromlu ve boyalı deriler kulanılmaktadır ve bu malzemelerde gün içerisinde milyonlarca hatta milyarlarca bakteri üremektedir. Handarte bitkisel tabaklanmış keçi derisi ve yumuşak doğal lateks katmanlı taban sayesinde bu tür bakteri oluşumları tek haneli rakamlarda kalacaktır ve ayak kokusu problemi tamamen ortadan kalkacaktır. Unutmayın ayak kokusu probleminiz geçmezse, ürünümüz bir kişisel kullanım ürünü olmasına rağmen koşulsuz iade hakkınız bulunmaktadır.